Cəlilabad rayonu, Göytəpə şəhəri,
Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin 198.1-ci maddəsi fiziki şəxslərin ödəməli olduğu əmlak vergisinin qayda və dərəcəsini müəyyənləşdirir. Həmin maddəyə əsasən, rayon tabeliyində olan şəhərlərdə, qəsəbələrdə və kəndlərdə (Bakı və Sumqayıt şəhərlərinin, habelə Abşeron rayonunun qəsəbə və kəndləri istisna olmaqla) fiziki şəxsin xüsusi mülkiyyətində olan yaşayış sahələrinin (həmin sahənin 30 kvadratmetrdən artıq olan hissəsinin) hər kvadrat metrinə görə 10 qəpik əmlak vergisi ödənilməlidir. Göytəpə də rayon tabeli şəhər olduğundan yuxarıda göstərilən vergi dərəcəsi (kvadratmetr üçün 10 qəpik) tətbiq edilməlidir. Beləliklə, 106 kvadratmetr sahəsi olan evə görə əmlak vergisinin məbləği (106 kv.m. - 30 kv.m. (yəni vergi tutulmayan sahə) = 76 kv.m. x 10 qəpik) 7,6 manatdır.
Siz pensiyaçı olduğunuzdan Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin 199.3-cü maddəsi ilə müəyyən edilmiş güzəştin təsir dairəsinə düşürsünüz. Bu  maddəyə görə (binaların icarəyə, kirayəyə verildiyi, habelə sahibkarlıq və ya kommersiya fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün istifadə edildiyi hallar istisna olmaqla) məcəllənin 102.2-ci maddəsində göstərilən şəxslərin, habelə pensiyaçıların, müddətli hərbi xidmət hərbi qulluqçularının və onların ailə üzvlərinin (müddətli hərbi xidmət dövründə)  ödəməli olduqları əmlak vergisinin məbləği 30 manat azaldılır.
Deməli, siz bu vergidən  azadsınız. Sizin  evin əmlak vergisi məbləği - 7,6 manat güzəşt məbləğindən (30 manat) az olduğundan  xüsusi mülkiyyətinizdə olan evə görə əmlak vergisi ödəməməlisiniz.