- Yaşadığım məhəllədə uzun illərdir ki, tikinti işi dayandırılmış sahə mövcuddur. Həmin sahənin torpaq qatı qazılmasına baxmayaraq, özülü qoyulmamışdır. Qazılmış bünövrənin kifayət qədər dərin olmasına (10-12 metr) baxmayaraq, tikintini sifariş edən şirkət ("Statistika" MİK) həmin sahəni qoruyucu zona olaraq hasarlamamış, heç bir təhlükəsizlik tədbiri görməmişdir. Bu il martın 27-də avtomobilimi park edərkən torpaq qatının qaçması səbəbindən həmin boşluğa düşmüşəm. Nəticədə nəqliyyat vasitəm tamamilə sıradan çıxmış və özüm ciddi bədən xəsarəti almış, uzun müddət əmək qabiliyyətimi itirmişəm. Bu hal tibbi ekspert rəyi ilə təsdiq olunmaqdadır.  Hadisə ilə bağlı və təqsirkar şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi üçün aidiyyəti dövlət orqanlarına şikayət ünvanlasam da, fakt üzrə cinayət işinin açılması barədə rədd qərarı çıxarılmışdır. Bilmək istəyirəm, həmin qərardan hansı qaydada şikayət edə və hüquqlarımı necə bərpa edə bilərəm? Mənə dəymiş maddi ziyanı, müalicə xərclərini və mənəvi zərəri hansı qaydada tələb etmək mümkündür?
Rüstəm MÜTƏLLİBOV,
- Sualınızda qaldırılan məsələlər Azərbaycan Respublikasının Cinayət-Prosessual Məcəlləsi əsasında tənzimlənir. Məcəllənin 212-ci maddəsinin tələbinə görə, cinayət işinin başlanması üçün səbəblərin qanunsuz olduğu və ya əsasın olmadığı halda ibtidai araşdırma orqanının səlahiyyətli nümayəndəsi cinayət işinin başlanmasının rədd edilməsi haqqında qərar çıxarır. Cinayət işinin başlanmasının rədd edilməsi haqqında qərarın surəti həmin qərarı qəbul etmiş şəxs tərəfindən 24 saat müddətində törədilmiş cinayət haqqında məlumat vermiş fiziki şəxsə göndərilir. Həmin qərardan müvafiq olaraq prokurora, yuxarı prokurora, yaxud məhkəməyə şikayət verilə bilər. Qeyd olunmalıdır ki, bu halda ən effektiv müdafiə vasitəsi, yəni cinayət işinin başlanılması barədə rədd qərarında  şikayətin məhz məhkəməyə verilməsidir. Bu halda məhkəmə göstərilən qərarı ləğv edir və yaxud cinayət işinin başlanmasının rədd edilməsi haqqında çıxarılmış qərarı dəyişdirilmədən saxlayır. Cinayət prosesini həyata keçirən orqanın rədd qərarından şikayətə onun daxil olduğu andan 10  gün müddətində qapalı məhkəmə iclasında hakim tərəfindən təkbaşına baxılır. Şikayətin baxılması müddəti və yeri haqqında vaxtında məlumatlandırılmış şəxslərin məhkəmə iclasına gəlməməsi rədd qərarının qanuniliyinin yoxlanılması üzrə məhkəmə iclasının keçirilməsinə mane olmur. Hakim belə qərarın qanuni və əsaslı olub-olmaması barədə Azərbaycan Respublikasının qanunlarının tələbləri və özünün daxili inamı əsasında qərar çıxarır və məhkəmə iclasında iştirak edən şəxslərə dərhal elan edir. Şikayət edilmiş qərar qanunsuz hesab edildikdə, hakimin qərarına əsasən şikayət vermiş şəxsin hüquq və azadlıqlarının yol verilmiş pozuntularına son qoyulması, pozulmuş hüquq və azadlıqların bərpa edilməsi üçün təxirəsalınmaz zəruri tədbirlər görür, şəxsin hüquq və azadlıqlarının pozulmasına yol vermiş vəzifəli şəxsə qarşı tabeçilik qaydasında yuxarı orqanın rəhbəri təqsirli şəxsin məsuliyyəti barədə məsələni Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş qaydada həll edir və şikayət vermiş şəxsə vurulmuş ziyanın ödənilməsini tələb etmək hüququ izah edilir. Hakimin qərarının surəti qərar çıxarıldıqdan sonra 3 (üç) gün müddətində şikayət vermiş şəxsə göndərilir. Əgər məhkəmə sizin şikayətinizi təmin etməsə, həmin qərardan apellyasiya instansiyası məhkəməsinə şikayət verilə bilər. Həmin məhkəmənin qərarı yekun qərardır və mübahisələndirilə bilməz.
Sizə vurulmuş maddi ziyanla bağlı isə bildiririk ki, məhkəmə nəzarəti qaydasında çıxarılmış məhkəmə qərarı əsasında cinayət işi başlanıldıqdan sonra siz məhkəmə baxışında cinayət prosesi tərəflərinin çıxışı başlananadək istənilən an mülki iddia verə bilərsiniz. Yəni siz mülki iddianızı həm ibtidai araşdırma dövründə, həm də məhkəmə baxışı çərçivəsində tərəflərin çıxışı başlanılanadək vermək imkanına maliksiniz. Mülki iddia yalnız yazılı formada verilə bilər. İddia ərizəsində hansı cinayət təqibi üzrə kimin kimə qarşı, hansı əsasla və hansı məbləğdə mülki iddia verməsi göstərilməli, həmçinin zərərin ödənilməsi üçün konkret məbləğin və ya əmlakın tutulması barədə xahiş öz əksini tapmalıdır.
- Fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaq niyyətindəyəm və işimi qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qurmaq istəyirəm. Xahiş edirəm, sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamaq və onun təşkili prosesi barədə ətraflı məlumat verəsiniz.