Niderland 1791-ci ildə Karib dənizindəki Boneyr adasını işğal edərək özünün koloniyasına çevirib. Uzun illər ərzində adada həyata keçirilən müstəmləkəçilik siyasəti nəticəsində yerli əhalinin sayı 15 min nəfərə qədər azalıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu sözləri Bakıda keçirilən “Kolonializm: dini-milli kimliyin silinməsi” mövzusunda beynəlxalq konfransın “Yerli adət-ənənələrin müstəmləkə idarəçiliyi ilə əvəz olunması” adlı panel iclasında çıxış edən Boneyr təmsilçisi, “Pueblo Progresivo Uni”nin katibi Robert Striks deyib. O bildirib ki, Niderlandın müstəmləkə siyasəti yerli xalqın milli kimliyini məhv etməklə yanaşı, onun birliyini dağıdır. Bu siyasət adada ənənəvi dəyərlərin məhvinə səbəb olur. Adanın əhalisi xristian dininə etiqad edir. Lakin Niderlandın tətbiq etdiyi dini dəyərlər tamamilə yad bir inancdır və yerli əhaliyə zorla təlqin edilir. Adanın katolikləri xristianlıqdan fərqlənən dinin tətbiq edilməsinin əleyhinə çıxırlar və buna görə də təqiblərə məruz qalırlar. Dini ənənənin aradan qaldırılmasına nail olmaqla Niderland hakimiyyəti yerli xalqı tamamilə öz siyasətinin qullarına çevirməyə cəhd edir. Yerli xalqın dəyərləri və ənənələri nəzərə alınmadan Niderlandda hazırlanan qanunlar tətbiq edilir ki, bunlar da xalqın yaşayış tərzinə, ictimai həyata olduqca mənfi təsir göstərir. Dini və milli azlıqların hüquqları nəinki qorunmur, əksinə, hər addımda pozulur.
“Biz bu kimi hallara qarşı mübarizəmizi davam etdirərək azadlığımız əldə etməyə çalışacağıq. Səsimizin dünya birliyi tərəfindən eşidilməsini və müstəmləkə siyasətinə son qoyulmasını istəyirik”-deyən R. Striks Bakı Təşəbbüs Qrupuna azsaylı xalqların problemlərini dilə gətirərək dünyaya çatdırılmasında kömək göstərdiyinə görə təşəkkürünü bildirib.