Yol infrastrukturu yenilənir
"Azəravtoyol” Dövlət Agentliyinin Quba rayon 5 saylı yol istismar idarəsi bir neçə aydır ki, Nügədi Qazmalar yaşayış məntəqəsində tikilən yeni binaya köçüb və burada işçilər üçün lazımi şərait yaradılıb. Avtomobil yollarına texniki xidmət göstərmək, yeni yollar çəkmək üçün lazım olan bütün texniki vasitələr yenilənib, idarənin maddi-texniki bazası möhkəmləndirilib.
Ərazidə yeni asfalt zavodu da quraşdırılıb. Asfalta artan tələbatın ödənilməsi və Şimal bölgəsində fəaliyyət göstərən müəssisələrin sifarişlərinin vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün bütün imkanlardan istifadə edilib. Hazırda burada iki asfalt-beton qurğusu vasitəsilə asfalt-beton istehsal edilir. Türkiyə istehsalı olan zavod saatda 160 ton, Ukrayna istehsalı olan zavod isə 60 ton asfalt-beton istehsal etmək gücünə malikdir. Tələbatın çoxluğu nəzərə alınaraq saatda 140 ton istehsal həcminə malik daha bir zavod quraşdırılır. Maşın və traktorların təmiri və saxlanması üçün 21 talvar da tikilir.
İşgüzar kollektivin əməyi sayəsində qısa müddətdə 23 kilometrlik Quba-Hacıhüseynli yolu asfaltlanaraq istifadəyə verilib. 33 kilometrlik Quba-Zərqava və 65 kilometrlik Gəndob-Qəçrəş yolları isə əsaslı təmir olunur.
Akif ƏLİYEV,
"Azərbaycan”