“Əyilməz Fransa” partiyası VI Respublikaya keçmək üçün Təsis Məclisinin çağırılmasına dair petisiyaya başlayıb
Fransa Milli Assambleyasının iki deputatının - Pyer-İv Kadalen (Finistere) və Mathilde Panonun (Val-de-Marne) təşəbbüsü ilə VI Respublikanın yaradılması məqsədilə Təsis Məclisinin çağırılması üçün petisiya başlayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu təşəbbüsün siyasi gərginliyin artmasından irəli gəldiyi bildirilir. Petisiya 2025-ci il yanvarın 21-də “Əyilməz Fransa” (La France Insoumise-LFİ) partiyası tərəfindən təqdim olunan və VI Respublikanın Konstitusiyasının hazırlanmasına cavabdeh olan Müəssisələr Məclisinin çağırılması üçün təklif edilən qətnamədən sonra verilib.
Bu təklifdə LFİ partiyasının deputatları xatırladıblar ki, Fransanın konstitusiya tarixi xalqın nəhəng siyasi dinamikası ilə əlamətdardır. Bu dinamika siyasi və institusional qeyri-sabitliyi üzə çıxarmır, əksinə, xalqın suverenliyinə dərin bağlılığı ortaya qoyur. Konstitusiya hər şeydən əvvəl suveren xalqın obyektidir və onun ümidlərinə cavab vermədikdə, islahatlar aparılmalı və ya dəyişdirilməlidir.
Bu müraciətin təşəbbüskarları böyük siyasi böhran hesab etdikləri Emmanuel Makronun 2024-cü ilin iyulunda keçirilən qanunvericilik seçkilərinə hörmət etməməsini kəskin pisləyirlər. Onlar, həmçinin ifrat sağçıların demokratiyaya yaratdığı təhlükə barədə xəbərdarlıq edirlər. Hesab edirlər ki, mövcud vəziyyət Konstitusiyanın köhnəlmiş xarakterini nümayiş etdirir və bu, indiki Fransaya artıq uyğun gəlmir.
Həmçinin mətnin müəllifləri 49-3-cü maddənin təkrar istifadəsinə, pensiya islahatının məcburi keçirilməsinə, sarı jiletlilərin repressiyasına, etirazlara, sosial, feminist, irqçiliyə və polisə qarşı zorakılıq səfərbərliyinə işarə edirlər.
Onların fikrincə, bu hadisələr hakimiyyətin hökumət və respublika prezidentinin əlində sui-istifadə ilə cəmləşməsini nümayiş etdirir.
Mətnə görə, dövlət institutlarının yenidən qurulması xalqa səlahiyyət vermək və vətəndaşların ümumi işlərə müdaxiləsinin vacibliyini təsdiqləmək deməkdir. Təşəbbüskarlar bildirirlər ki, VI Respublika vətəndaşlar tərəfindən və vətəndaşlar üçün yaradılmalıdır.
Milli Assambleyanın petisiya platformasının qaydalarına uyğun olaraq, azı 100000 imza toplayan petisiyalar daha çox görünməsi üçün onlayn rejimdə yerləşdirilir. Bu mərhələdən sonra vəsatət Assambleyanın səkkiz daimi komissiyasından birinə tapşırılır ki, bu da onu araşdırmaq və ya təsnifləşdirmək barədə qərar qəbul edə bilər.
Azı 30 departamentdən və ya yerli kollektivdən 500000 imzaya nail olunarsa, Milli Assambleya konfransı açıq iclasda müzakirə təşkil etmək qərarına gələ bilər.