Tədqiqatçılar müəyyən ediblər ki, Antarktidanı əhatə edən buzların əriməsi dünyanın ən güclü okean axını olan Antarktika dövri okean axınının sürətinin azalmasına səbəb olur. Bu proses qlobal istiləşmənin daha da sürətlənməsinə, dünya okeanının səviyyəsinin yüksəlməsinə, okeanlardakı temperaturun və dəniz ekosistemlərinin dəyişməsinə gətirib çıxara bilər. Əgər atmosferə karbon emissiyaları azaldılmasa, 2050-ci ilə qədər Antarktika dövri okean axınının sürəti 20 faiz azalacaq. Buzların əriməsi okeandakı şirin suyun miqdarını artırır, bu da suyun duzluluğunun və bütün Yer meridianlarını keçən axının dövranının dəyişməsinə səbəb olur. Əgər Antarktika dövri okean axını daha da yavaşlasa, bu, planetdə iqlim dəyişikliyinin daha da güclənməsinə və bəzi bölgələrdə daha ekstremal hava hadisələrinin baş verməsinə səbəb olacaq. Qlobal istiləşmə daha da sürətlənəcək, çünki okeanın karbonu udma qabiliyyəti azalacaq.
Antarktika Atlantik, Sakit və Hind okeanları arasında su axınını təmin edən bir növ “konveyer” kimi çıxış edir. Bu axın iqlimə nəzarət etməyə, okeanlarda istiliyin, karbon qazının və qida maddələrinin paylanmasını tənzimləməyə kömək edir. Antarktika dövri okean axını Qolfstrim axınından 4 dəfə daha güclüdür. Buna görə də, o, dünya okeanı boyunca bir sıra dəniz növlərinin miqrasiyasını əhəmiyyətli dərəcədə tənzimləyir. Əgər bu axın daha da yavaşlasa, bu, Antarktika sularına yad növlərin daxil olması deməkdir. Bu növlər yerli dəniz ekosistemlərini məhv edə bilər.
Ülkər XASPOLADOVA,
“Azərbaycan”