- İpoteka yolu ilə ev almaq istəyirəm. Güzəştli ipoteka kimlərə şamil olunur və bu imkandan yararlanmaq üçün hansı tələblər və sənədlər lazımdır?
- Sualınızla bağlı nəzərinizə çatdırırıq ki, güzəştli ipoteka kreditləri Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun vəsaiti hesabına, yalnız qanunvericilikdə müəyyən olunmuş güzəştli kateqoriyaya aid şəxslərə verilir. Güzəştli kateqoriyaya aid olmaq üçün şəxsin bu statusunu təsdiq edən sənəd təqdim olunmalıdır. İpoteka krediti almaq üçün əsas tələblər bunlardır: şəxsiyyət vəsiqəsi, nikah (və ya nikahın pozulması) haqqında şəhadətnamə, ailə tərkibi barədə sənədlər, iş yeri və gəlir barədə arayış, fərdi sahibkarlar üçün vergi bəyannaməsi, kredit tarixçəsi və sosial sığorta ödənişləri barədə məlumatlar, ipoteka qoyulan əmlakla bağlı dövlət reyestrindən çıxarış və güzəştli kateqoriyaya aid olmanı təsdiq edən sənəd. Sənədlər elektron sistem vasitəsilə təqdim edilir və müraciətlərə növbəlik əsasında baxılır. Əgər elektron sistemdə sənəd əldə etmək mümkün deyilsə, həmin sənəd birbaşa banka təqdim olunmalıdır. Müvəkkil bank 3 iş günü ərzində qərar qəbul edir və nəticəni elektron sistemdə yerləşdirir. Güzəştli ipoteka yalnız qanunvericilikdə nəzərdə tutulan şəxslərə şamil olunur və bu şəxslərin dairəsi, eləcə də tələb olunan sənədlər müvafiq qaydalarda dəqiq göstərilmişdir. Qaydalara əsasən, güzəştli ipotekadan aşağıdakı kateqoriyadan olan şəxslər yararlana bilərlər:
a) Gənc ailənin üzvü olan aşağıdakı şəxslər: şəhidin övladları; Azərbaycan Respublikasının Vətən Müharibəsi Qəhrəmanının övladları; Azərbaycanın Milli Qəhrəmanının övladları; məcburi köçkün və ya ona bərabər tutulan şəxs; ən azı 3 il dövlət qulluğunda qulluq edən, o cümlədən dövlət qulluğunun xüsusi növündə xidmət keçən şəxs; ən azı 3 il dövlət ümumtəhsil müəssisəsində müəllim işləyən şəxs; fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi olan şəxs; idman sahəsində xüsusi xidmətləri olan şəxs (fəxri bədən tərbiyəsi və idman xadimi, ölkə miqyaslı yarışların qalibi (I yer), beynəlxalq miqyaslı yarışların mükafatçısı (I, II və ya III yer); ən azı 5 il jurnalist işləyən və Media Reyestrinə daxil edilmiş şəxs.
b) Elmlər doktoru elmi dərəcəsi olan şəxs;
c) Ən azı 15 il dövlət qulluğunda qulluq edən şəxs, o cümlədən dövlət qulluğunun xüsusi növündə xidmət keçən şəxs;
d) Ən azı 3 il hərbi xidmətdə olan (müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olan hərbi qulluqçulardan başqa), həmçinin ehtiyata və istefaya buraxılmış Azərbaycan Respublikasının hərbi qulluqçuları;
e) Ən azı 3 il daxili işlər orqanlarında xidmət keçən xüsusi rütbəsi olan şəxs;
f) Ən azı 3 il elmi vəzifədə işləyən elmi işçilər;
g) Ən azı 15 il dövlət ümumi təhsil müəssisəsində müəllim işləyən şəxs;
h) Ən azı 15 il jurnalist işləyən və Media Reyestrinə daxil edilmiş şəxs;
i) Şəhid ailəsinin üzvü (əri/arvadı);
j) Azərbaycan Respublikasının Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı (özü, əri/arvadı).
k) Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı (özü, əri/arvadı).
Güzəştli ipoteka kreditindən istifadə etmək hüququ olan ailə və ya şəxs bu hüquqdan yalnız bir dəfə istifadə edə bilər.
- Anamın pensiya yaşına az qalıb, amma bu günə qədər heç bir yerdə işləməyib, sığorta stajı yoxdur. Atam 3 il əvvəl vəfat edib,  təqaüdə çıxa bilməsə də, fərdi hesabında müəyyən vəsait var. Belə halda anamın pensiyası necə hesablanacaq və ümumiyyətlə, pensiya almaq hüququ yaranacaqmı?