Vətən sevgisi Nicatı ölümsüzlüyə qovuşdurdu
Qeyrətli oğullar ölümdən qorxmadan özlərini odun-alovun içinə atıb 44 günə 30 il  yağıya əsir olmuş Qarabağımızı azad etdilər. Bununla da  qanları bahasına  yeni  tariximizin qəhrəmanlıq  salnaməsi yazan  Vətən  sevdalılardan biri də 10 noyabr 2000-ci il Biləsuvarın Zəhmətabad kəndində anadan olan Nicat Höccət oğlu Qasımzadədir.
Qısa ömür yolu keçsə də, onu doğma Azərbaycanına fəda etməklə  ölümsüzlük qazanıb. 30 il düşmən tapdağına dönən Qarabağımızın  xilaskarı, Vətənin ər oğlu olaraq adı xalq tərəfindən böyük qürurla çəkilir. Polad  sinəsini Vətənə  sipər edib tarix yazan qəhrəmanımız  orta təhsilini başa vurub 2019-cu ildə Vətənin keşiyinə yollanıb.  İlk 3 ay Goranboy rayonunda doğma Azərbaycanın hər qarışına olan sevgisini nümunəvi xidməti ilə göstərib. Sonra Ağdamda 3 ay artilleriya qoşunlarında üzərinə düşən bütün tapşırıqları layiqincə yerinə yetirib. Cəsurluğu, mərdliyi, igidliyi hesabına tanınan, sevilən Nicat hərbi xidməti dövründə pulemyotçu, daha sonra manqa komandiri olub. Xidmətinin axırıncı 2 ayını isə kiçik çavuş rütbəsi ilə başa vurub və 6 iyul 2020-ci ildə ordudan tərxis edilib. Amma yağı tapdağında olan Qarabağımıza görə Nicat evdə heç cür rahatlıq tapa bilməyib. Vətən sevdalı qəlbi məhz buna görə də erməni dığalardan qisas almaq istəyi ilə alışıb-yanıb. Azərbaycanın,  eləcə dünya hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazılan 44 günlük haqq savaşımızda Vətənin müdafiəsinə qalxıb. Füzuli və Cəbrayıl rayonları istiqamətində gedən ağır döyüşlərdə odlardan, alovlardan keçərək   düşmənin xeyli canlı qüvvəsini məhv edib, bir neçə yaralı dostunu döyüş meydanından çıxarıb. Aldığı yaraları belə unudaraq bir-birindən çətin vuruşlarda hünər göstərib. Erməni dığalarına qan uddurub, istədiyi qisası alandan sonra Şuşada  aldığı qəlpə yarası nəticəsində  noyabrın 9-da Vətən eşqli ürəyi əbədi dayanıb. 12 noyabr 2020-ci ildə doğulduğu Zəhmətabad kənd məzarlığında torpağa tapşırılıb.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı Vətənə can borcunu şərəflə ödədiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin  sərəncamları ilə Nicat Qasımzadə ölümündən sonra "Vətən uğrunda", Xocavəndin, Füzulinin, Şuşanın azadlığına görə, "Cəsur döyüşçü" medalları və 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeninə layiq görülüb.
Bəli, Qarabağımızın xilaskarı olaraq tarixin yaddaşına iz qoyub şanlı zəfərimizin qəhrəmanlıq simvoluna çevrilən Nicat kimi oğullar heç vaxt unudulmayacaq.