- Mülkiyyətimdə olan torpağı barter yolu ilə dostuma məxsus torpaqla dəyişmək istəyirəm. Sonra həmin torpağı bacıma hədiyyə etməyi düşünürəm. Bu hallarda məndən vergi tutulacaqmı?
Həsən ƏHMƏDOV,
- Azərbaycan Respublikasının Mülki və Vergi məcəllələrinə əsasən, tərəflər arasında əmlakların dəyişdirilməsi mümkündür və bu alqı-satqı müqaviləsi formasında rəsmiləşdirilir. Bu halda hər iki tərəf  həm satıcı, həm də alıcı qismində çıxış edir. Əsas diqqət yetirilməli məqam ondan ibarətdir ki, dəyişdirilən daşınmaz əmlakların bazar qiyməti arasında fərqin müəyyən edilməsi və tərəflərin vergi öhdəliklərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə həmin əmlakın qiymətləndirilməsi aparılır. Bu əməliyyatın həyata keçirilməsi üçün aşağıda sadalanan sənədlər lazım olacaq:
* əmlak üzərində mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənəd,
* əmlak üzərində yüklülüyün və ya həbsin olub-olmaması barədə Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestri Xidmətinin verdiyi arayış,
* mülkiyyətçi nikahdadırsa, onun nikah haqqında şəhadətnaməsi,
* əmlakın dəyişdirilməsinə ərin (arvadın) notariat qaydasında təsdiq edilmiş razılığı, yaşayış yeri üzrə qeydiyyatda olan yetkinlik yaşına çatmış ailə üzvlərinin  notariat qaydasında təsdiq edilmiş razılığı.
Sualınızın ikinci hissəsinə gəldikdə isə qeyd olunmalıdır ki, bacınıza bağışlayacağınız əmlakla bağlı sizin hər hansı vergi öhdəliyiniz yaranmayacaqdır. Belə ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.3.2-ci maddəsinə əsasən, ailə üzvündən alınan hədiyyə, maddi yardım və miras gəlir vergisindən azaddır.
- Üç ildir boşanmışam, lakin indiyədək soyadımı və şəxsiyyət vəsiqəmi dəyişdirməmişəm. Bilmək istəyirəm, bu, hər hansı  problem yarada bilərmi?