Bakı Hüquq Mərkəzi oxucuların suallarına cavab verir
Özümə məxsus boş torpaq sahəsini banka girov qoymaqla kredit götürmüşəm. İndi həmin torpaqda ev tikmək istəyirəm. Bunun üçün bankdan razılıq almalıyam?
Müzəffər  MƏDƏTOV,
Siz özünüzə məxsus torpaq sahəsində yaşayış evinin inşası ilə bağlı müvafiq qanunvericiliyin tələblərinə əməl etməklə fərdi yaşayış evi tikmək hüququna maliksiniz. Bunun üçün ipoteka saxlayanın (konkret halda bankın) razılığının alınması tələb edilmir.
Lakin bu zaman bir halı nəzərə almalısınız: torpaq sahənizə dair yaranmış ipoteka hüququ inşa edəcəyiniz fərdi yaşayış evinə də şamil ediləcəkdir. İpoteka müqaviləsində ayrı qayda nəzərdə tutulmayıbsa,  “İpoteka haqqında” qanunun  52-ci maddəsinə əsasən,  tikəcəyiniz fərdi yaşayış evi barəsində ipoteka saxlayanın (bankın) razılığı olmadan  sərəncam vermək (satmaq, bağışlamaq və s.) hüququna malik olmayacaqsınız.