Dostumun qızı hərbi qulluqçudur. Bu yaxınlarda Türkiyə vətəndaşı ilə nişanlanıb. Bilmək istərdim, Azərbaycan qanunvericiliyində hərbi qulluqçunun xarici vətəndaşla nikaha daxil olması ilə bağlı hansı şərtlər nəzərdə tutulub?
- 3 oktyabr 1997-ci il tarixli Azərbaycan Respublikası Qanunu ilə təsdiq edilmiş “Hərbi xidmətkeçmə haqqında” Əsasnamənin 154-cü bəndinin IV hissəsinə görə, hərbi qulluqçulara xarici vətəndaşlarla nikah bağlamaq Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanının icazəsi ilə həyata keçirilir.
“Hərbi xidmətkeçmə haqqında” Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30 mart 1998-ci il tarixli 692 nömrəli fərmanına görə, 154-cü dördüncü və beşinci hissələrində … nəzərdə tutulmuş “müvafiq icra hakimiyyəti orqanı”nın səlahiyyətlərini Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi, habelə səlahiyyəti çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Sərhəd Xidməti, Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi (Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi), Azərbaycan Respublikasının Ali Dövlət Hakimiyyəti və İdarəetmə Orqanlarını Baş Mühafizə İdarəsi həyata keçirirlər.
Göründüyü kimi, hərbi qulluqçunun xarici vətəndaşla nikaha daxil olması üçün əlavə şərt - müvafiq icra hakimiyyətinin icazəsi tələb olunur.