Tədqiqat: Qadınlar kişilərdən daha həssas eşidir
Böyük Britaniyanın Bat Universitetinin və Fransanın Tuluz şəhərindəki Biomüxtəliflik və Ətraf Mühitin Tədqiqatları Mərkəzinin (CRBE) alimləri eşitmə həssaslığında cinsiyyətin əsas rol oynadığını müəyyən ediblər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, “Scientific Reports” jurnalında dərc olunan tədqiqata görə, qadınlar kişilərə nisbətən orta hesabla iki desibel daha həssas eşitmə qabiliyyətinə malikdir.
Tədqiqatın metodologiyası və nəticələrinə əsasən, 13 müxtəlif populyasiyadan 450 nəfər (Ekvador, Böyük Britaniya, Qabon, Cənubi Afrika, Özbəkistan və s.) iştirak edib. Keçici Evoked Otoakustik Emissiyalar (TEOAE) metodu ilə koxlearın (daxili qulağın) həssaslığı ölçülüb. Sol və sağ qulaqlar arasında fərqlər müşahidə edilsə də, əsas fərq cinsiyyətə bağlı olub. Ətraf mühit də təsirli amildir - meşə ərazilərində yaşayanların eşitmə həssaslığı daha yüksək, yüksək dağlıq ərazilərdə yaşayanların isə daha aşağıdır. Şəhər və kənd əhalisi arasında da fərq müşahidə olunub – şəhər sakinləri aşağı tezlikli səsləri daha çox süzgəcdən keçirirlər.
Qadınlarda eşitmə həssaslığının yüksək olması hormonlarla və koxlearın anatomik fərqləri ilə izah oluna bilər. Ətraf mühitin təsiri hələ tam aydın deyil, lakin çirklənmə, səs-küy və atmosfer təzyiqi kimi amillərin rolu olduğu düşünülür. Qadınlar nitq qavrayışında və digər eşitmə testlərində də daha yaxşı nəticələr göstəriblər.
Tədqiqatın həmmüəllifi, Bat Universitetindən professor Turi Kinq bildirib ki, bu nəticələr insan eşitmə qabiliyyətinin mühitə uyğunlaşma potensialını və genetik təsirləri araşdırmaq üçün yeni imkanlar yaradır. Doktor Patrisiya Balaresk isə eşitmə itkisi və səs-küyə dözümlülük məsələlərinin daha dərindən araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Bu tədqiqat eşitmə həssaslığı ilə bağlı yeni perspektivlər yaradaraq gələcək elmi araşdırmalara yol açır.