Özünüməşğulluq proqramına qoşulmaq istəyirəm, bunun üçün nə etməliyəm?
-  Özünüməşğulluq "Məşğulluq haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 1.1.15-ci maddəsinə əsasən, şəxsin müstəqil surətdə və yaxud dövlətin dəstəyi ilə özünü işlə təmin etməsidir. Aztəminatlı ailələrin sosial rifahını yüksəltmək məqsədilə sosial siyasət sahəsində özünüməşğulluq tədbirlərinə xüsusi yer ayrılır. "Əhalinin özünüməşğulluğunun təmin olunması sahəsində əlavə tədbirlər haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 7 aprel 2016-cı il tarixli 1941 nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq, özünüməşğulluq proqramı həyata keçirilir. Bu proqram çərçivəsində aztəminatlı ailələrə fərdi təsərrüfatlarının əsasını qoymaq və ya inkişaf etdirmək üçün dövlət vəsaiti hesabına birbaşa natura şəklində mal, material və digər əmlakın verilməsi ilə dəstək göstərilir. Ailə təqdim etdiyi biznes plana uyğun olaraq kənd təsərrüfatı, istehsal və ya xidmət üzrə əmlaklar ilə təmin edilir.
Proqrama qoşulmaq üçün işsiz və işaxtaran vətəndaşlar Dövlət Məşğulluq Agentliyinin yerli qurumlarına və ya DOST mərkəzlərinə müraciət etməklə növbəyə yazıla bilərlər. İşsiz, habelə "Məşğulluq haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 4.1.3-cü maddəsinə görə, mülkiyyətində kənd təsərrüfatına yararlı torpaq payı olub, digər məşğulluğu olmayan işaxtaran şəxslər özünüməşğulluğa cəlb edilir. Proqramın icrası zamanı daha çox ünvanlı dövlət sosial yardım alanlara, əlilliyi olan şəxslərə, şəhid ailəsinin üzvlərinə, 1 ildən artıq işsiz kimi qeydiyyatda olanlara, pensiya yaşına iki ildən az qalmış şəxslərə, cəzaçəkmə yerlərindən azad edilmiş işsiz şəxslərə üstünlük verilir. Özünüməşğulluğa cəlb olunmuş şəxslərə natura şəklində material, avadanlıq və digər əmlaklar 1 il müddətinə müqavilə əsasında verilir.
***
Mənə töhmət verilib, amma əsassız hesab edirəm. Bilmək istəyirən, işçinin intizam məsuliyyətinə cəlb olunmasının əsasları hansılardır və tətbiq edilən intizam tənbehi nə qədər müddət qüvvədə qalır?