Yıxılma riskini proqnozlaşdırmaq üçün test
Yıxılma yaşlılar arasında ciddi sağlamlıq problemlərinə səbəb ola bilər. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məlumatına görə, 65 yaş və daha yuxarı şəxslər arasında xəsarətlə bağlı ölümün ikinci əsas səbəbi yıxılmalardır. Buna görə də, yaşlı şəxslərdə müntəzəm balans və hərəkətlilik testlərinin aparılması tövsiyə olunur.
San Paulo Universitetinin Ribeirao Preto Tibb Məktəbində (FMRP-USP) aparılan araşdırmada 60-89 yaş arası 153 iştirakçı üzərində dördmərhələli tarazlıq testi keçirilib. Mövcud metod paralel ayaqlar və təkayaqlı duruşdan ibarət olsa da, tədqiqatçılar bu testin proqnozlaşdırıcı gücünü artırmaq üçün metodologiyada dəyişikliklər ediblər.
Nəticələr göstərib ki, təkayaqlı vəziyyətdə qalma müddəti gələcək altı ay ərzində yıxılma riskini göstərə bilər. Hər əlavə saniyə, yıxılma ehtimalını 5 faiz azaldır. Tədqiqatçılar müəyyənləşdiriblər ki, yalnız 10 saniyəlik test ciddi tarazlıq problemləri olan şəxsləri müəyyən edə bilir və risk qrupundakı bəzi şəxsləri gözdən qaçırır. Bu səbəbdən tədqiqatçılar testin minimal vaxt limitinin 23 saniyə olmasını təklif edirlər. Bundan əlavə, tədqiqatda güc platforması vasitəsilə bədənin yırğalanması ölçülüb və bu parametrin də yıxılma ehtimalı ilə əlaqəli olduğu müəyyən edilib. Bununla belə, platformadan istifadəni məhdudlaşdıran texniki və maliyyə amilləri nəzərə alınaraq, ən çətin iki mövqedə – tandem və təkayaqlı – daha uzun müddət dayanma qabiliyyəti də effektiv göstərici kimi təsdiqlənib.