Qəzetinizin 24 dekabr 2024-cü il tarixli sayında dərc edilmiş "Laqeydlik, səhlənkarlıq, yoxsa məsuliyyətsizlik" sərlövhəli məqalədə qaldırılmış problemin həlli istiqamətində tədbir görülməsi barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə ünvanlanmış 24.12.2024-cü il tarixli məktubunuza aidiyyəti üzrə "Bakı Telefon Rabitəsi" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətində baxılmışdır.
Nəzərinizə çatdırırıq ki, məqalədə qaldırılan məsələ Bakı şəhəri, Xəzər rayonu, Albalılıq yaşayış massivi ərazisində güclü külək əsməsi nəticəsində aşmış ağac rabitə dirəyi yolun hərəkət hissəsindən götürülərək kənarındakı hasarın dibinə yerləşdirilmişdir. Ağac rabitə dirəyinin üzərindəki TPP-100x2 kabeli yığılaraq yaxınlıqdakı dəmir dirəyə səliqəli şəkildə bağlanmışdır (fotolar əlavə olunur). Eyni zamanda sözügedən ağac dirəyinin aşmasının ayrılmış internet xətti vasitəsi ilə təmin edilmiş fiber optik kabelə hər hansı təsiri olmamışdır. Qeyd edilən ayrılmış internet xətti birbaşa abunəçinin fərdi yaşayış evinə çəkilmişdir. Abunəçinin fərdi yaşayış evi müvafiq ağac rabitə dirəyindən 400 metr məsafədə yerləşir. Sözügedən "804-75-38" nömrəli ayrılmış internet xəttində yaranmış nasazlıq ilə bağlı 12.12.2024-cü il tarixdə "155" çağrı mərkəzinə müraciətlər daxil olmuşdur və bu müraciətlər qeydə alınaraq aidiyyəti üzrə yönləndirilmişdir. Daxil olan sorğuların icrasının növbəli şəkildə icra olunduğu nəzərə alınmaqla abunəçinin istifadəsində olan ayrılmış internet xəttinin parametrləri "Bakı Telefon Rabitəsi" MMC-nin mütəxəssisləri tərəfindən yoxlanılmış, aşkar edilən nasazlıqlar aradan qaldırılmış və telekommunikasiya xidmətlərinin işləməsi təmin edilmişdir.