- Brend adımı başqalarının istifadə etməməsi üçün onu hüquqi cəhətdən neçə qoruma altına ala bilərəm?
- Əvvəl qeyd edilməlidir ki, qanunvericilikdə brend anlayışı "əmtəə nişanı" kimi əks olunmuşdur. "Əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilər haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununda əmtəə nişanı dedikdə sahibkarın əmtəələrini və ya xidmətlərini digər sahibkarın əmtəələrindən və ya xidmətlərindən fərqləndirən və qrafik təsvir edilən nişan və ya nişanların hər hansı bir uzlaşması başa düşülür.
Göründüyü kimi, siz öz əmtəə nişanınızı sahibkarlıq fəaliyyətinizin bir hissəsi kimi dövlət qeydiyyatına aldıra bilirsiniz. Dolayısı ilə əmtəə nişanınızın başqa şəxslər tərəfindən istifadə edilməsinin qarşısını almaq üçün onu əmtəə nişanı kimi qeydiyyatdan keçirməklə hüquqi cəhətdən mühafizə altına ala bilərsiniz. Eyni zamanda nəzərə almaq lazımdır ki, bununla brendinizin adı deyil, onun qrafik təsviri qeydiyyata alınır. Qrafik təsvirin daxilində olan sözlər təsvir hesab olunmaqdadır. Qeydiyyat məsələsi "Əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilər haqqında" qanunla tənzimlənir. Qeydiyyat üçün siz Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinə müraciət etməlisiniz. Müraciət zamanı əmtəə nişanının qrafik təsviri, sahibkarın adı, hansı məhsul və xidmətlər üzrə istifadə ediləcəyi və təsisçi barədə məlumat təqdim olunmalı, həmçinin müvafiq dövlət rüsumu ödənilməlidir. Agentlik əvvəlcə sənədlərin tamlığını, sonra isə brendin unikallığını yoxlayır. Əgər hər şey qaydasındadırsa, sizə 10 il müddətinə qüvvədə olan və yenilənə bilən əmtəə nişanı haqqında şəhadətnamə verilir. Bu sənəd sizə həmin əmtəə nişanı üzərində müstəsna hüquqlar verir - yəni başqalarının onu istifadə etməsinin qarşısını ala, hüquq pozuntusu halında məhkəməyə müraciət edə və kompensasiya tələb edə bilərsiniz. Əgər brendinizi beynəlxalq səviyyədə də qorumaq istəyirsinizsə, onun beynəlxalq qeydiyyatı qanunvericiliyə əsasən mümkündür.