Dünyanın bu günədək uğurla fəaliyyət göstərən beş ən qədim şirkəti
Müasir biznes dünyasında, bir çox startapların beşillik fəaliyyət dövrünü belə keçə bilmədiyi şəraitdə, əsrlərlə, bəzən isə min ildən artıq dövrdə fəaliyyətini davam etdirən şirkətlər mövcuddur. Bu müəssisələr müharibələri, epidemiyaları, iqtisadi böhranları və texnoloji inqilabları geridə qoyaraq, bu gün də aktuallığını qoruyub saxlayır.
AZƏRTAC “World Atlas” portalına istinadla bu günədək fasiləsiz fəaliyyət göstərən beş ən qədim şirkəti təqdim edir:
1. “The Royal Mint” — Böyük Britaniya (əsası 886-cı ildə qoyulub).
886-cı ildə Böyük Alfredin hakimiyyəti dövründə yaradılan Kral Pul Zərbxanası (The Royal Mint) artıq 1100 ildən çoxdur ki, Böyük Britaniyanın rəsmi sikkə istehsalçısı sayılır. Əvvəllər London Qalasının (Tower of London) ərazisində yerləşən müəssisə, bu gün Uelsdə Llantrisant şəhərində mühafizə olunan kompleksdə fəaliyyət göstərir.
Müasir dövrdə “Royal Mint”in fəaliyyəti təkcə dövriyyə sikkələrinin istehsalı ilə məhdudlaşmır. Fabrik həm xatirə və kolleksiya sikkələri buraxır, həm də investisiya qızılı istehsal edir və hətta qızıl örtüklü yığım məhsulları təklif edir.
Yalnız funksional istehsaldan dəbdəbəli məhsulların istehsalına qədər transformasiya etmək bacarığı şirkətə, nağd pul istifadəsinin getdikcə azalmaqda olduğu dövrdə də aktuallığını qorumağa imkan verir.
2. “Tanaka-Iga” — Yaponiya (əsası 885-ci ildə qoyulub).
“Tanaka-Iga” ailə şirkətidir və 885-ci ildən bəri Butsudan adlanan buddist ev məbədlərinin istehsalı ilə məşğuldur. Oyma taxtadan hazırlanan bu məbədlər bir çox yapon evlərində dua və əcdadlara ehtiram üçün mərkəzi elementdir.
Təxminən 1200 illik mövcudluğu ərzində “Tanaka-Iga” ənənəvi sənətkarlığa sadiq qalmaqla yanaşı, müasir alət və texnologiyalardan da istifadə edərək bazar tələbatını qarşılayır. Bu gün şirkət sadəcə bir istehsal müəssisəsi deyil, həm də yapon incəsənəti və mənəvi ənənələrin qoruyucusu sayılır.
3. “Staffelter Hof” — Almaniya (əsası 862-ci ildə qoyulub).
Mozel vadisində yerləşən “Staffelter Hof”, dünyanın ən qədim şərab istehsalçılarından biridir. 862-ci ildə monastır üzüm bağları kimi yaradılan bu müəssisə, bu gün də yüksək keyfiyyətli “Rislinq” (Riesling) şərablarının istehsalını davam etdirir.
Şərab zavodu həm də turistik məkan kimi tanınır, belə ki, ziyarətçilərə dequstatorluq, yaşayış və ekskursiyalar təklif olunur, burada qonaqlar minillik tarixi olan şərabçılıq ənənəsi ilə yaxından tanış olurlar. “Staffelter Hof”un davamlı fəaliyyəti göstərir ki, tarixi brendlər öz irslərinə söykənərək qlobal auditoriyanı cəlb edə bilirlər.
4. “St. Peter Stiftskulinarium” — Avstriya (əsası 803-cü ildə qoyulub).
803-cü ildə əsası qoyulmuş əfsanəvi “St. Peter Stiftskulinarium” restoranı Zaltsburqdakı Müqəddəs Pyotr Abbatlığında yerləşir və Avropanın ən qədim restoranı hesab olunur.
1200 ildən artıq müddətdə bu restoran kralları, musiqiçiləri və səyyahları qəbul edib, hətta rəvayətə görə, burada Böyük Karl da qonaq olub.
Bu gün “St. Peter Stiftskulinarium” sadəcə bir restoran deyil, burada tarix, memarlıq və Avstriya mətbəx ənənələri birləşir. Qonaqlar barokko zallarında şam işığında nahardan həzz alaraq, dünyanın ən unikal və xüsusi atmosferi olan restoran təcrübələrindən birini yaşayırlar.
5. “Genda Shigyō” — Yaponiya (əsası 771-ci ildə qoyulub).
771-ci ildə Kiotoda yaradılan “Genda Shigyō” şirkəti dini festivallar və mərasimlərdə istifadə olunan sərgi və mərasim kağız məhsullarının istehsalı üzrə ixtisaslaşıb. Onun məhsulları toy mərasimlərində, çay mərasimlərində və sinto ayinlərində mühüm yer tutur.
“Genda Shigyōn”un əsas özəlliyi 1200 ildən artıq yaşı olan ənənəvi kağız istehsalı texnikalarını qoruyub saxlamasıdır. Şirkət, həmçinin elmi master-klaslar keçirir və bu sənətkarlıq biliklərini gələcək nəsillərə ötürür. Beləliklə, “Genda Shigyō” təkcə kommersiya müəssisəsi deyil, həm də yapon mədəniyyətinin davamlılığını təmin edən mühüm mədəni institut kimi fəaliyyət göstərir.