Masallıda rəqəmsal mühitdə uşaqları zərərli informasiyadan necə qorumalı sualına cavab axtarılıb
Bununla bağlı keçirilən tədbirdə çıxış edənlər rəqəmsal mühitin müasir dövrdə uşaqların həyatında tutduğu mühüm roldan bəhs edərək internet və sosial şəbəkələrdən istifadə zamanı yarana biləcək risklər barədə məlumat veriblər.
Bildirilib ki, rəqəmsal texnologiyalar uşaqların təhsil alması, dünyagörüşünün formalaşması və informasiya əldə etməsi baxımından geniş imkanlar yaratmaqla bərabər, zərərli və təhlükəli məlumatların təsiri onların psixoloji və mənəvi inkişafına mənfi təsir göstərə bilər.
Tədbirdə vurğulanıb ki, uşaqların rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyinin təmin olunması yalnız təhsil müəssisələrinin deyil, eyni zamanda valideynlərin və cəmiyyətin birgə məsuliyyətidir. Məruzəçilər şagirdlərə sosial şəbəkələrdən düzgün istifadə qaydaları, şəxsi məlumatların qorunması, internetdə ünsiyyət zamanı etik davranış normaları və təhlükəli məzmundan uzaq durmağın vacibliyi barədə tövsiyələr veriblər.
Tədbir zamanı yeniyetmələrlə interaktiv diskussiya aparılıb, onların mövzu ilə bağlı fikirləri dinlənilib və sualları cavablandırılıb.