Cenevrədə Rusiya, Ukrayna və ABŞ danışıqları davam edir
Rusiya, Ukrayna və ABŞ nümayəndə heyətləri arasında Ukraynadakı münaqişənin həllinə dair danışıqların üçüncü raundu 17-18 fevral tarixlərində Cenevrədə keçirilir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, görüşlər qapalı qapılar arxasında, mediaya çıxış və ya ictimai bəyanatlar olmadan keçirilir. İsveçrə tərəfinin rəsmi olaraq təsdiqlədiyi kimi, danışıqlar real vaxt rejimində davam edir. Birinci gün məsləhətləşmələr təxminən altı saat davam edib və Rusiya ilə ABŞ və Rusiya ilə Ukrayna arasında ikitərəfli əlaqələri, eləcə də mənbələrin gərgin adlandırdığı üçtərəfli müzakirələri əhatə edib.
RF nümayəndə heyətinə Rusiya Federasiyası Prezidentinin köməkçisi Vladimir Medinski, Ukrayna nümayəndə heyətinə Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının katibi Rüstəm Umerov başçılıq edirlər. Amerika tərəfini isə ABŞ Prezidentinin xüsusi elçisi Stiv Uitkoff və digər vasitəçilər təmsil edirlər. Danışıqların ikinci günü fevralın 18-də başlayıb və Əbu-Dabidə keçirilən əvvəlki raundlarla müqayisədə daha geniş məsələlərin müzakirəsinə həsr olunub.
Proses iştirakçılarının sözlərinə görə, tərəflər humanitar məsələləri, təhlükəsizlik zəmanətlərini, mümkün həllin siyasi parametrlərini, eləcə də bir sıra ərazi və iqtisadi aspektləri müzakirə edirlər. ABŞ Prezidentinin xüsusi elçisi Stiv Uitkoff Vaşinqtonun səyləri sayəsində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edildiyini bildirib. Tərəflər liderlərinə məlumat vermək və razılaşma üzərində işləməyə davam etmək barədə razılığa gəliblər. Bir neçə Qərb mediası isə danışıqlar prosesini mürəkkəb və mübahisəli hesab edir.
Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya və İtaliyadan olan nümayəndələr də Cenevrədə ayrıca məsləhətləşmələr aparırlar, lakin əsas danışıqlar formatına daxil edilməyiblər. Tərəflərin ilk açıqlamalarının ikinci günün sonuna qədər veriləcəyi gözlənilir.