2250 illik fil sümüyü tapılıb
İspaniyanın Kordova şəhəri yaxınlığında aparılan qazıntılar zamanı təxminən 2250 il əvvələ aid olduğu ehtimal edilən fil sümüyü fraqmenti tapılıb. Beysbol topu böyüklüyündə olan sümüyün filin ayağının bir hissəsi olduğu müəyyən edilsə də, növün hələ tam dəqiqliklə müəyyən edilmədiyi bildirilir.
Kordova Universitetinin professoru Rafael Martinez Sançezin rəhbərlik etdiyi bir qrup alim bu qalığın eramızdan əvvəl 218-ci ildən 201-ci ilə qədər davam edən Roma və Karfagen arasındakı münaqişə zamanı istifadə edilən müharibə fili ola biləcəyi fərziyyəsini irəli sürürlər.
Eyni ərazidə katapult mərmiləri olduğu ehtimal edilən daş nümunələri də aşkarlanıb. Alimlər sümüyün qorunub qalmasını uçmuş divarın altında qalması ilə izah edirlər. Martinez Sançez qeyd edib ki, yalnız bir sümüyün tapılması onun uçmuş divarla qorunması ilə izah edilə bilər. Alim fraqmentin sonradan bir növ müharibə qəniməti kimi buraya gətirilməsi ehtimalını da istisna etmir.