COP30 iqlim sammitində müzakirələrin son həftəsi: BMT nazirləri sözdən əmələ keçməyə çağırır
Braziliyanın Belem şəhərində keçirilən COP30-un son həftəsi aşkar bir təcililik hissi ilə başlayıb. Danışıqlar texniki mübahisələrdən siyasi qərar qəbuletmə mərhələsinə keçdikcə, nazirlər və yüksəkvəzifəli şəxslər daha çox diqqət mərkəzinə gəlirlər. Böhranla qarşı-qarşıya olan bir dünyada iqlim ədalətini təmin etmək əsas müzakirə mövzusuna çevrilib. BMT-nin iqlim üzrə rəhbəri Saymon Stil həftənin ilk günü keçirilən iclasda bildirib. “Bəşəriyyət nəyin təhlükədə olduğunun fərqindədir və parçalanmış bir dünyada iqlim əməkdaşlığının möhkəm dayandığını göstərmək lazımdır. Gecikmələr və maneələrlə itiriləcək vaxt yoxdur”.
Növbəti iki gün ərzində nazirlər sammitin ən gərgin mərhələsində mövqelərini bildirəcəklər. Saymon Stil nümayəndə heyətlərini ən çətin məsələləri son anda deyil, indi həll etməyə çağırıb. “Taktiki gecikmələr və ya daş divarlarla boşa sərf ediləcək vaxt yoxdur”, - deyən iqlim rəhbəri əlavə edib ki, icra diplomatiyasının vaxtı artıq keçib.
BMT Baş Assambleyasının prezidenti Annalena Berbok da bu təcililiyi təkrarlayıb və danışıqların qarşılıqlı çətinliklərinə və çoxsaylı geriləmələrə baxmayaraq, iqlim sammitində iştirak edənlərə insanların onlara güvəndiyi zaman susmaq lüksünə malik olmadıqlarını xatırladıb. O, həmçinin bərpaolunan enerji mənbələri və innovasiya sahəsində davamlı impulsa işarə edərək nikbinlik notu ilə bildirib: “Maliyyə vəsaiti, lakin onu yenidən yönləndirmək lazımdır”.
Berbok kəskin bir rəqəmi vurğulayıb; inkişaf etməkdə olan ölkələr ötən il xarici borc xidmətinə 1,4 trilyon dollar ödəyiblər, bunlar təmiz enerjiyə və dayanıqlığa yönəldildiyi təqdirdə iqlim tədbirlərini dəyişdirə biləcək vəsaitlərdir. O, jurnalistlərə müsahibəsində bazar günü Belemdən Kombu adasına getmək üçün 30 dəqiqəlik qayıq gəzintisinə çıxdığını xatırladıb və Amazon yağış meşələrinin kənarında davamlı inkişafın, iqtisadi artımın və meşənin qorunmasının necə əl-ələ verə biləcəyini göstərən yerli icmalarla görüşdüyünü bildirib.
Baş Assambleyanın prezidenti qeyd edib ki, iqlim tədbirləri xeyriyyəçilik demək deyil, əksinə, dünyanın gələcəyini və iqtisadi maraqları təşviq edən zəruri platformadır.
BMT-nin illik iqlim sammitinin 30-cu buraxılışı ötən bazar ertəsi günü, noyabrın 10-da açılıb və bu həftənin cümə günü başa çatacaq.