Arxeoloqlar Misir tarixinin xaotik dövrünə, təxminən 3600 il əvvələ aid Abidos şəhəri yaxınlığında naməlum qədim Misir fironun əhəng daşından ibarət böyük dəfn kamerasını aşkar ediblər.
AZƏRTAC “Reuters” agentliyinə istinadla xəbər verir ki, Anubis dağının qədim nekropolunda yerin yeddi metr dərinliyində olan məzarın tapılması ABŞ-ın Pensilvaniya Universiteti Muzeyi və Misir arxeoloqları tərəfindən açıqlanıb. Bu, qədim Misir fironunun məzarının bu il elan edilmiş ikinci tapıntısıdır.
Nil çayından təxminən 10 kilometr aralıda yerləşən qədim Misirin mühüm şəhəri olan Abidosda yanvar ayında aşkar edilən dəfn kamerası boş olub, yəqin ki, bu qəbir quldurlar tərəfindən çoxdan talan edilib. Bir vaxtlar nəşi məzarda olan fironun adı əvvəlcə kameranın girişindəki suvaqlı kərpic üzərində heroqlif mətnlərdə bacı ilahələr İsis və Neftisin təsvir olunduğu boyalı səhnələrlə yanaşı qeyd edilib.
"Onun adı yazılarda var idi, lakin qədim məzar soyğunçularının təxribatları nəticəsində silinib. Bəzi namizədlər arasında Abidosdakı abidələrdən tanıdığımız Senaiib və Paentjeni adlı fironlar var. Onlar bu dövrdə hökm sürüblər, lakin məzarları tapılmayıb”, -deyə Pensilvaniya Universitetinin Misir arxeologiyası professoru, Cosef Veqner jurnalistlərə bildirib.
Bəzəkli giriş yolu ilə yanaşı, dəfn kamerası çiy kərpicdən tikilmiş beşmetrlik hündür tağlarla örtülmüş bir sıra digər otaqlardan ibarətdir. Türbə eramızdan əvvəl 1640-cı ildən 1540-cı ilə qədər davam edən və Misir fironlarının bölgənin ən güclü fiqurları arasında olduğu Orta Krallıq və Yeni Krallıq dövrlərini bağlayan İkinci Ara Dövr kimi tanınan bir epoxaya aiddir.
Penn muzeyinin Misir bölməsinin kuratoru Veqnerin sözlərinə görə, həmin dövrün siyasi tarixi valehedicidir və tam öyrənilməyib. Hökmdarlar arasında Yuxarı Misirin bir hissəsini - Misir səltənətinin cənub hissəsini idarə edən fironların olduğu Abidos sülaləsi də var idi. Həmin dövrdə Misir Nil deltasının Hiksosları da daxil olmaqla, dörd rəqib krallıqla parçalanmışdı. Abidos sülaləsi bunlardan biri idi. Ölkənin necə parçalandığı və sonra yenidən birləşməsi sosial, siyasi və texnoloji dəyişikliyin mühüm suallarını ehtiva edir.
Naməlum fironun məzarı I Neferhotep adlı əvvəlki və güclü fironun daha böyük məzar kompleksinin içərisində tikilib. Onun arxitekturası əvvəllər Orta Krallığın və daha sonra İkinci Aralıq Dövrün firon məzarları ilə əlaqəni göstərir.