"Azərbaycan" qəzetinin 7 sentyabr 2024-cü il tarixli sayında dərc edilmiş "Tarixi mədəniyyət abidələrimizi göz bəbəyimiz kimi qorumalıyıq" sərlövhəli yazıda Bakı şəhəri, Sabunçu rayonu Ləhiş bağlar massivi ərazisindəki 4483 nömrəli bağ sahəsinin cənub-qərbində,
35-ci dalanın sonunda yerləşən tarixi qəbirlər, qədim yaşayış yeri və kurqanların dağıdılması barədə redaksiyanızın müraciətinə aidiyyəti üzrə Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətində baxılmışdır.
Sözügedən əraziyə baxış keçirilmiş, qəbir daşlarından təxminən 40-50 metr kənarda yerləşən və 1,3 metr dərinlikdə 6 kvadratmetrlik sahənin qazıldığı müəyyən edilmişdir. Ərazinin qorunmasının təmin edilməsi üçün Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyətinə müraciət ünvanlanmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən ərazi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2 avqust 2001-ci il tarixli 132 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş dövlət tərəfindən mühafizə edilən daşınmaz tarix-mədəniyyət abidələrinin siyahısında yer almamışdır. Eyni zamanda həmin siyahıya daxil edilməsi üçün ərazidə yerləşən tarixi, arxeoloji əhəmiyyət kəsb edən obyektlər qeydə alınıb və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun müvafiq tədbirlər görülməkdədir.
Səbinə HACIYEVA,
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi