BMT Rusiya-Ukrayna məsələsi ilə bağlı son diplomatik danışıqları alqışlayıb
“BMT-nin Baş katibi ABŞ, Rusiya Federasiyası və Ukraynanın Səudiyyə Ərəbistanında apardığı müzakirələri və götürdükləri öhdəlikləri alqışlayır”. AZƏRTAC-ın məlumatına görə, bu barədə BMT Baş katibinin sözçüsü Stefan Düjarrikin bəyanatında deyilir.
Bildirilir ki, mülki gəmilərin və liman infrastrukturunun mühafizəsini təmin etmək üçün Qara dənizdə naviqasiya sərbəstliyinə dair razılaşmanın əldə edilməsi həm Ukrayna, həm də Rusiya Federasiyasından qlobal bazarlara gedən ticarət yollarının əhəmiyyətini nəzərə almaqla qlobal ərzaq təhlükəsizliyi və təchizat zəncirlərinə mühüm töhfə verəcək.
Qeyd olunur ki, BMT sülh yolunda bütün səyləri dəstəkləyir.
“Baş katib ümid edir ki, bu cür səylər davamlı atəşkəsə zəmin yaradacaq və BMT nizamnaməsinə, beynəlxalq hüquqa və BMT-nin müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ukraynanın müstəqilliyinə, suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə tam hörmətlə yanaşmaqla Ukraynada ədalətli, hərtərəfli və davamlı sülhün əldə olunmasına töhfə verəcək”, - deyə vurğulanır.